#scilab
warsztaty

Warsztaty laboratoryjne realizujemy w miejscu wybranym przez Klientów (dojazd w całej Polsce).
Tematykę naszych zajęć zawsze dopasowujemy do grupy wiekowej, z którą będziemy pracować. 

Czas trwania warsztatów to 90 minut. 

Przykłady warsztatów:

 • Efektowne doświadczenia chemiczne na bazie substancji spożywczo – aptecznych

  Wykorzystując szkło laboratoryjne i obecne w każdym domu substancje wykonujemy szereg fascynujących doświadczeń, obrazujących ciekawe przemiany chemiczne. Niezwykłe właściwości znanych z codziennego życia substancji sprawia, że warsztat na długo zapada w pamięć. Uczestnicy nauczą się przykładowo tworzyć własny model wulkanu w oparciu o gwałtowną reakcję sody oczyszczonej i octu.
 • Ciekawe doświadczenia biologiczne z wykorzystaniem materiałów pochodzenia roślinnego
  W czasie tego warsztatu odpowiemy na liczne pytania związane z naturą substancji zawartych w roślinach. Dowiemy się, dlaczego liście są zielone i ile barwników za to odpowiada oraz spróbujemy je rozdzielić. W jaki sposób rośliny przygotowują się do zimy, czy możemy rozróżnić „zapasy”, które gromadzą w swoich korzeniach? Czym są enzymy, do czego służą i w jakich roślinach jest ich najwięcej? Na te pytania poznamy odpowiedzi podczas zajęć.
 • Badamy drożdże – udomowione mikroorganizmy
  Drożdże to jednokomórkowe grzyby, które dzięki swoim unikalnym umiejętnościom produkowania różnych substancji pomagają człowiekowi od tysięcy lat. Pozwalają wytwarzać podstawowe produkty żywnościowe, takie jak chleb, ciasta czy wina. W czasie warsztatu poznamy bliżej metabolizm tych niezwykłych stworzeń: m.in. „nakarmimy” je cukrem i zidentyfikujemy dwutlenek węgla, który produkują oraz zbudujemy wspólnie mikroskop, który pozwoli nam je zobaczyć.
 • Izolacja DNA metodą kuchenną z warzyw lub owoców
  Uczestnicy samodzielnie będą mogli wyizolować DNA np. z banana lub cebuli. Coś, co wydaje się dostępne jedynie dla naukowców w poważnych laboratoriach, będą mogli zobaczyć na własne oczy, używając jedynie kilku prostych kuchennych narzędzi. Dowiedzą się w przystępny sposób, czym jest DNA i jakie ma ono znaczenie dla organizmów żywych.
 • Badamy kwasy i zasady

  Uczestnicy dowiedzą się, czym jest i od czego zależy odczyn roztworu. Poznają dotyczącą tej właściwości skalę pH oraz przykłady kwasów i zasad z naszego codziennego otoczenia. Samodzielnie zbadają także odczyn różnych substancji za pomocą wskaźników alkacymetrycznych: zarówno profesjonalnych laboratoryjnych odczynników takich jak oranż metylowy czy fenoloftaleina, jak i bardziej domowych takich jak wywar czerwonej kapusty.
 • Badamy stan ciekły i gazowy oraz sprawdzamy przyczyny i konsekwencje zmian ciśnienia

  Często podczas oglądania prognozy pogody możemy usłyszeć: „Aktualnie w Katowicach ciśnienie atmosferyczne wynosi 1010 hPa”. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co to oznacza? Czy pod wodą również panuje ciśnienie? Jeśli tak to jak ono się nazywa? Na warsztatach poznasz pojęcie ciśnienia atmosferycznego i hydrostatycznego - będziesz miał okazję sprawdzić co stanie się z „mini łodzią podwodną” podczas zanurzenia oraz dowiedzieć się czemu zakrętka od Twojego ulubionego dżemu jest wklęsła prze pierwszym otarciem słoika.
 • Badamy gęstość substancji oraz warunki pływania ciał

  Uczestnicy dowiedzą się, jaką wielkością fizyczną jest gęstość oraz poznają prawo Archimedesa. Zrozumieją, dlaczego olej pływa zawsze po powierzchni wody, a jajko pływa tylko w solance. Sprawdzą też samodzielnie, w jaki sposób pływalność zależy od kształtu ciała o danej masie. Spróbujemy utworzyć też kilka warstw cieczy, korzystając z ich różnej gęstości.
 • Badamy fale akustyczne i opisujemy cechy dźwięków
  
Uczestnicy dowiedzą się, czym są fale akustyczne i jaki wywołują efekt zmysłowy. Nauczą się ponadto charakteryzować dźwięki za pomocą podstawowych parametrów. Ocenią zakres swojego ucha. Zbadają zależność wysokości dźwięku od ilości wody w kieliszku podczas pocierania jego brzegu palcem otrzymywania fali stojącej. Zbudują ponadto własny instrument muzyczny ze zbędnych rzeczy.
 • Badamy ładunki elektryczne i zjawiska związane z ich ruchem
  Ładunek elektrostatyczny powstaje, gdy w danym ciele występuje nadmiar lub niedomiar elektronów lub gdy są one nierównomiernie rozmieszczone. Natomiast prąd elektryczny to uporządkowany ruch elektronów lub innych ładunków. W czasie warsztatów uczestnicy wykonają fascynujące doświadczenia: skonstruują własne baterie wykorzystując owoce i warzywa, wywołają małą burzę laboratoryjną za pomocą maszyny elektrostatycznej, zbadają zachowanie ścieżek wyładowczych zjonizowanych gazów w kuli plazmowej.
 • Badamy magnetyzm i szukamy jego zastosowań
  
Magnetyzm to jedna z fascynujących, niewidzialnych gołym okiem sił, które człowiek wykorzystuje na co dzień. Wspólnie z prowadzącym warsztat spróbujemy tę tajemniczą moc okiełznać: poznać, w jaki sposób działa, zobaczyć ją oraz wywołać przy pomocy odpowiednich doświadczeń. Zbudujemy też własny kompas, aby dowiedzieć się, że cała nasza planeta jest jednym, wielkim magnesem.

Zapytaj lub złóż zamówienie